Eredete a tbbi fafvs trstl eltren nem kori gykerekre vezethet vissza, kialakulsig "csupn" kb. 150 vet kell visszautaznunk a mltban. gy a szaxofon az egyik legjabb a hangszerek birodalmban.
Feltallja a belga szrmazs Adolph Sax, hivatsos hangszerkszt mester s tehetsges zensz volt. Az els szaxofont (egy basszushangszert) elszr 1841-ben mutattk be a hres zeneszerznek, Hector Berlioznak. Vgl 1845-ben lett a zenekarok teljes jog tagja. Ebben az vben volt a hres "zenekarok csatja". A francia katonazenekar ekkoriban mg mindig a "hagyomnyos" hangszerfelllssal jtszott. Sax gy ltta, ez j alkalom arra, hogy bemutassa a vilgnak: a szaxofon mennyire meg tudja javtani minden zenekar hangzst. Javasolta, hogy versenyezzen a hagyomnyos hangszerels katonazenekar egy szaxofonnal kiegsztett zenekarral. Sax 28 tag zenekara a francia 35 tag zenekarhoz kpest is elbvlte a kznsget. Azon a napon a szaxofon hivatalosan is a francia katonazenekar tagja lett, s hamarosan ms zenekarok is felvettk soraikba. 1846. mrcius 20-n szabadalmaztattk, azta gynyr, vltozatos s buja hangja miatt minden zenekar alkalmazza.
A szaxofon egyesti magban a fuvola oktvol rendszert a klarint fjstechnikjval. A fogshelyek - ppgy, mint a fuvoln - mindkt oktvban ugyanott vannak, ami mrhetetlenl knnyebb teszi a klarintnl, a nddal val megszlaltats viszont a klarint knnyebbsge a fuvolval szemben. Msik oka a kedveltsgnek a gynyr hangszne, amely bizonyos mrtkig a klarintra emlkeztet, m ennl egy kicsit rcesebb, s rendkvl grdlkeny lgysggal is megszlaltathat.
A szaxofon gynevezett nyelvspos, keverk fafvs hangszer: az oboa kpalak furathoz a klarint szimplandas fvkjt trstja. Annak ellenre, hogy rzbl kszl, fogstechnikja folytn a fafvsok csaldjhoz szoktk sorolni.
Ngy f tagja a szoprn- (B-hangols), alt- (Esz), tenor- (B) s baritonszaxofon (Esz). | |